100 lat!

Bogata tradycja jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kluczewsku była uroczyście świętowana w niedzielę 17 sierpnia 2014 r. O takim jubileuszu marzy wiele jednostek OSP, lecz nielicznym jest go dane obchodzić.

Uroczyste obchody rozpoczęły się złożeniem przez dha Jana Purę meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości. Meldunek przyjął Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kielcach, Poseł na Sejm RP – dh Mirosław Pawlak, który natępnie dokonał przeglądu pododziałów oraz przywitał się ze strażakami. W dalszej kolejności nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie Hymnu Państwowego. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie kamiennej tablicy pamiątkowej poświęconej obchodzonemu jubileuszowi. Odsłonięcia tablicy dokonał wnuk założyciela oraz pierwszego prezesa OSP Kluczewsko – pan Grzegorz Konarski w asyście Wójta Gminy Kluczewsko Rafała Palki oraz obecnego prezesa OSP Kluczewsko Dariusza Ławinskiego. Nastepnie wszyscy strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do kościoła parafialnego, na mszę świętą koncelebrowaną przez kapelana powiatowego strażaków ks. Leszka Dziwosza wraz z proboszczem parafii Św. Wawrzyńca w Kluczewsku ks. Januszem Breszką.

Po odprawionym nabożeństwiekolumna przemaszerowała przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej z Dobromierza na stadion sportowy w Kluczewsku. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości, prezes OSP Kluczewsko – Dariusz Ławiński. Na wstępie powitał wszystkich przybyłych, po czym przeszedł do przedstawienia historii jednostki.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było udekorowanie sztandaru jednostki  OSP Kluczewsko Złotym Znakiem Związku OSP RP. Dekoracji dokonał dh Mirosław Pawlak – Prezes ZW ZOSP RP w Kielcach, Poseł na Sejm RP.

Po dekoracji sztandaru przyszedł czas na wyróżnienia indywidualne dla zasłużonych strażaków.

Druh Władysław Włódzik został odznaczony „Medalem im. Bolesława Chomicza”, dekoracji dokonał dh Mirosław Pawlak Prezes ZW ZOSP RP w Kielcach, Poseł na Sejm RP w asyście dh Wiktora Krotli Prezesa ZP ZOSP RP we Włoszczowie oraz bryg. Mirosława Heliasza Komendanta Powiatowego PSP we Włoszczowie.

„Medalem za ofiarność i odwagę” przyznanym za udział w akcji ratunkowej po zderzeniu pociągów w Chałupkach koło Szczekocin, w 2012 roku, odznaczony został dh Mariusz Majecki. Dekoracji dokonał Wicewojewoda Świętokrzyski – Grzegorz Dziubek, w asyście Starosty Włoszczowskiego – Zbigniewa Matyśkiewicza i Wójta Gminy Kluczewsko – Rafała Pałki.

Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

• dh Grzegorz Dziubek
  • dh Dariusz Ławiński
  • dh Sławomir Twardowski
  • dh Andrzej Janus
  • dh Wiktor Ziętal
  • dh Marek Jamróz
  • Pan Stanisław Jędrzejczyk

Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

• dh Damian Barabasz
  • dh Zbigniew Basiak
  • dh Mirosław Kusa
  • dh Mariusz Majecki
  • dh Alfred Marcinkowski
  • dh Łukasz Prokop
  • dh Rafał Prokop
  • dh Rafał Skórnicki

Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

• dh Michał Gacek
  • dh Marcin Glanda
  • dh Dawid Midura
  • dh Sławomir Wiatrowski
  • dh Marek Prokop
  • dh Paweł Ziental
  • dh Radosław Mucha

Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali:

• dh Teresa Walasek
  • dh Kinga Kozłowska
  • dh Sylwia Majecka
  • dh Monika Mucha
  • dh Hubert Adamus
  • dh Karol Banaszczyk
  • dh Paweł Bąk
  • dh Kamil Borowiecki
  • dh Łukasz Kusa
  • dh Jarosław Łączek
  • dh Sebastian Mracinkowski
  • dh Zbigniew Mysior
  • dh Kamil Piasecki
  • dh Michał Wrześniowski

Po wręczeniu medali głos zabrali zaproszeni goście w następującej kolejności:

• dh Mirosław Pawlak Prezes ZW ZOSP RP w Kielcach, Poseł na Sejm RP,
  • rodzina Konarskich, która złożyła na ręce dh Dariusza Ławińskiego obecnego Prezesa OSP Kluczewsko portret Maksymiliana Konarskiego I-go Prezesa OSP Kluczewsko oraz drewniany topór,
  • Wicewojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek ,
  • dh Andrzej Bętkowski członek ZW ZOSP RP w Kielcach, Poseł na Sejm RP,
  • Starosta Włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz ,
  • bryg. Mirosław Heliasz Komendant Powiatowy PSP we Włoszczowie,
  • dh Wiktor Krotla Prezes ZP ZOSP RP we Włoszczowie,
  • dh Tadeusz Kiełek Wiceprezes ZG ZOSP RP w Kluczewsku,
  • Wójt Gminy Kluczewsko, a zarazem Prezes ZG ZOSP RP w Kluczewsku Rafał Pałka, który podziękował wszystkim strażakom za ich poświęcenie i bezinteresowną służbę, jak również zadeklarował, iż nigdy nie przestanie wspierać ich jednostki.

Na zakończenie uroczystości dh Dariusz Ławiński podziękował wszystkich przybyłym na obchody 100-lecia OSP Kluczewsko, za otrzymane prezenty, grawertony, listy gratulacyjne oraz sponsorom.

Strażacy z Kluczewska bardzo solidnie przygotowali się do jubileuszu. Przygotowania trwały od wielu miesięcy i przyniosły znakomite efekty, min. odnowiono remizę, uporządkowano teren wokół remizy oraz przygotowano okolicznościowe dekoracje.